Jazykový kurz, ktorý trénuje kreativitu

Jazykový kurz, ktorý trénuje kreativitu

Medzinárodné jazykové centrum BRAINY by ste v ruchu veľkomesta hľadali márne. Nachádza sa v Krásne nad Kysucou, 23 km od ŽIliny, v objatí majestátnych lesov. Unikátny koncept výučby a pobytov si doslova vyžadoval pokoj a krásu tamojšej prírody. Táto kombnácia robí z jazykového centra miesto, ktoré je vyhľadávané aj cudzincami a v ktorom čas plynie trocha inak.

Z bývalej základnej školy sa pred pár rokmi stala jazyková škola, ktorá svojim klientom okrem netradičných vyučovacích miestností a ubytovania poskytuje aj rôzne formy relaxu, od sauny, po jacuzzi či príjemný bar. Rovnako aj čerstvú stravu z lokálne dostupných zdrojov. Práve tu sme sa stretli so zakladateľmi školy a tvorcami unikátnej výučbovej metódy – manželmi Janou a Vladimírom Lajčákovými. Z pôvodného koníčka popri materskej dovolenke sa za 24 rokov pôsobenia na trhu stala úspešná firma, ktorej aktivity vyhľadávajú aj cudzinci a ktorá má svoje logo registrované v piatich krajinách Európy. “Začali sme s nemčinou, na nej sme vyladili materiály a robili sme prvé nahrávky.

Kľúčovou vecou našej vyučovacej metódy je zapojenie predstavivosti, relaxu tela i mysle, vtedy sa myseľ dostane do určitého režimu a nasáva informácie. Aj podvedomé negatívne pocity blokujú pamäť a najlepším liekom je práve cielené využívanie predstavivosti. Keď sa ľudia naučia učiť “brainy štýlom”, trénujú si kreativitu, prezradil Vladimír Lajčák. “Ľuďom sa tak lepšie zvládajú pracovné povinnosti. Za posledné roky nás oslovujú klienti so záujmom o kurzy z 90-tych rokov. Dnes Brainy ponúka všetky formy výučby, ktoré existujú, od klasických až po netradičné. Zrenovovaná škola v Krásne poskytla priestor na to, aby sme sa s manželom venovali technikám učenia. Nevediac ako, vstúpili sme do medzinárodných projektov s firmou Sauer-Danfoss, ktorej sme školili celý tím. Mal byť funkčný v rámci Európy. Mnohí z tímu boli úplní začiatočníci, požiadavkou bolo, aby vedeli v jazyky samostatne fungovať aj po odbornej stránke o jeden rok. Firemnú výučbu sme nahradili pobytmi v uzavretých skupinách. Ľudia prichádzali jedenkrát do mesiaca na tri dni. Celý projekt bol šitý na mieru a takto sme sa na základe výsledkov dostali do medzinárodného povedomia. Dopracovali sme sa k veľkým veciam, Nemcov učíme angličtinu či Španielov nemčinu. Klientov zo zahraničia máme čím ďalej, tým viacej,” doplnila manžela konateľka Jana Lajčáková.

Klienti aj zo strojárskych firiem

V prípade kurzov pre firmy je momentálne populárna kombinácia firemnej výčuby a pobytov v Krásne. Klienti v pravidelných intervaloch, mesačne či kvartálne absolvujú intenzívky a popritom beží udržiavacia výučba priamo vo firme. Svedomitejším postačujú len intenzívne kurzy. Počas našej návštevy sme v jednej z  vyučovacích miestností zastihli skupinku štyroch zamestnancov z firmy Metal Design Slovakia z Trnavy, ktorí si vylepšovali svoju angličtinu. Neformálna atmosféra, pohodlné domáce oblečenie a čaj podávaný cez prestávky, boli prvými indíciami toho, že kurzy Brainy sú výnimočné aj atmosférou. “Slovná zásoba sa tu na človeka lepí lepšie. Ja osobne sa už menej kontrolujem, keď píšem e-maily, myšlienky v angličtine sú tiež rýchlejšie,” podelil sa so svojimi pokrokmi Tomáš Ruman. “Tento spôsob výučby mimo domova alebo samotnej kancelárie je veľmi dobrý vzhľadom na to, že človek sa prioritne sústredí na jazyk a nie je rušený prácou. Jeho energia je plne sústredená na výučbu. ČLovek nie je vyčerpaný po celodennej práci a oproti kurzom vo firme nie sme rušení pracovnými problémami. Energia z našej strany je plne využitá, aj lektor nám tu vie odovzdať maximum,” doplnila kolegu Silvia Rajnohová.

Kurzy, s ktorými sa dá starnúť

Ako firma rástla, majitelia pred pár rokmi rozmýšľali, koho by pribrali do vedenia. Hľadali zodpovedného človeka, ktorý by v určitých situáciách fungoval namiesto nich. Tú správnu osobu mali pritom celý čas pred sebou – z lektorky anglického jazyka Ivany Hološ Šimakovej sa stala riaditeľka a dnes už i spolumajiteľka novovzniknutej firmy Brainy L2H. Firma od mája zastrešuje aj teambuildingové aktivity a kurzy emocionálnej inteligencie v slovenskom a anglickom jazyku. “Mnohí z našich klientov sú už na dôchodku. Tak sme si povedali, že firma sa postará o človeka vo všetkých etapách jeho života. Deti našich klientov sa zúčastňujú špeciálneho jazykového kurzu, vytvorili sme aj špeciálny program pre seniorov, ktorý bude mať premiéru na jeseň. Bude zameraný na ďalší rozvoj kreativity a pohybové aktivity. Toto je veľký cieľ L2H, starať sa o človeka vo všetkých etapách jeho života”, nadšene hovorila o ďalších plánoch Jana Lajčáková.

Sláva Štefancová

Media ST


*

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>